Як вибрати і які бувають велосипедні ланцюги



Як вибрати і які бувають велосипедні ланцюги

Велосипедний ланцюг – важлива деталь трансмісії, яка передає зусилля від провідної передньої зірки на провідну задню зірку, внаслідок чого крутиться заднє колесо. Вона відчуває у перетворенні м'язової сили ніг людини у рух велосипеда.

Ланцюг складається з ланок. Кожна ланка складається з двох напівзвінь: внутрішнього і зовнішнього. Полузвенья ще називають «кроком ланцюга» та скріплюються між собою спеціальним елементом – піном, на який одягається ролик. За ролик чіпляється зуби зірочок.
Всі велоцепи, крім халфлінк (Half-Link), складаються з двох видів ланок: внутрішніх і зовнішніх.

Типи велосипедних ланцюгів Усього існує 4 типи ланцюгів, вони мають свої відмінні риси.
  • Для одношвидкісних велосипедів

Це найпростіший вид ланцюга, що зазвичай встановлюється на бюджетних підліткових або дитячих велосипедах. Вони підходять тільки для байків із однією зірочкою на задньому колесі. Цей тип мало зношується. Це пов'язано з тим, що ланцюжок не згинається, як у багатошвидкісних байках. Виготовляють їх зазвичай із товстої сталі, а пластини товсті та дуже міцні.
  • Для багатошвидкісних велосипедів

Використовуються на велосипедах із перемикачем швидкостей. Головна відмінність від одношвидкісних ланцюгів у наявності зазору для вигину ланцюга убік. Крім цього, їх пластини тонші за рахунок того, що на багатошвидкісних велосипедах встановлені менші зірочки. Такі ланцюги завжди мають перекіс, що негативно позначається з їхньої зносе. Крім цього стираються передні та задні зірочки велосипеда.
  • Полегшені велосипедні ланцюги

Можуть бути як одношвидкісних, так багатошвидкісних байків. Головна відмінність це – порожні піни та наявність отворів у пластинах. Це робить їх легшим за свої аналоги приблизно на 20-25 відсотків. Зазвичай такі ланцюги використовуються гонщиками у дисциплінах, де кожен грам має значення. Через свої особливості полегшені велосипедні ланцюжки розтягуються, зношуються і рвуться найшвидше.
  • Ланцюги Халф-лінк (Half-link)


Особливий вигляд, що відрізняється своєю будовою. Такий ланцюг не має внутрішніх або зовнішніх ланок, а складається з елементів, що повторюються. Можна використовувати на одношвидкісному та багатошвидкісному велосипеді. З плюсів можна виділити те, що їх набагато простіше підігнати під необхідний розмір байка. Але з мінусів – це не досконалість конструкції, при якій основа дуже швидко розтягується та зношується.
Основні розміри велосипедного ланцюга

Велосипедний ланцюг складається з ланок. Стандарт розрізняє внутрішню, зовнішню ланку та їхнє з'єднання. Сучасні ланцюги можна використовувати практично на всіх видах велосипедів. Є окремі спеціалізовані типи для багатошвидкісних байків.
Багато хто виготовляє ланцюги з фасками, які прискорюють процес перемикання швидкостей. При використанні ланцюга одного виробника на різних типах байків вона поводитиметься і зношуватиметься по-різному. При виборі відповідного ланцюга слід звернутися до основних розмірів, яких існує 3.
  • Крок
Ланцюг, що використовується на сучасних велосипедах, має крок 2 дюйма (12,7 мм) , тобто відстань від центру одного пальця до іншого, стандарт ANSI # 40, де 4 в "# 40" вказує крок ланцюга у восьмих частках дюйма; та стандартний 606 (метричний) # 8, де 8 вказує крок у шістнадцятих частках дюйма. Його діаметр ролика становить 16-54 дюйма (7,9 мм). 
  • Ширина
Ланцюги бувають ⁄ 32 дюйми (2,4 мм), ⁄ 8 дюйми (3,2 мм), ⁄ 32 дюйми ( 4,0 мм) або шириною ролика ⁄ 16 дюйми (4,8 мм), внутрішня ширина між внутрішніми пластинами. Ланцюги ⁄ 8 дюйма (3,2 мм) зазвичай використовуються на велосипедах з одиночна задня зірочка: ті, у яких є каботажні гальма, ступичні колеса, фіксовані шестірні, такі як гусеничні велосипеди або BMX велосипеди. Ланцюги з роликами шириною ⁄ 32 дюйми (2,4 мм) зазвичай використовуються на велосипедах з перемикачами, такими як гоночні, туристичні та гірські велосипеди. Фіксовані зірочки та колеса вільного ходу також доступні з шириною ⁄ 32 дюйми (2,4 мм), тому велосипеди з фіксованою передачею та одношвидкісні можуть бути настроєні на використання більш вузьких та легких ланцюгів ⁄ 32 дюйми (2,4 мм). Нарешті, ланцюги з роликами шириною ⁄ 32 дюйми (4,0 мм) використовуються на вантажних велосипедах та триколісних велосипедах.
На велосипедах, обладнаних перемикачем, зовнішня ширина ланцюга (виміряна при сполучному заклепуванні) також має значення, тому що ланцюги не повинні бути занадто широкими для зубчастого колеса, інакше вони будуть тертися про наступну велику зірочку або надто вузькими, щоб вони могли впасти між двома зірочками . Ланцюги також можна ідентифікувати за кількістю задніх зірок, які вони можуть підтримувати, від 3 до 12, а наведений нижче список дозволяє виміряти ланцюг невідомого походження, щоб визначити його придатність.

6 швидкостей - 7,3 мм (⁄ 32 дюйми) (Shimano HG), 7,1 мм (⁄ 32 дюйми) (SRAM, Shimano IG)
7 швидкість - 7,3 мм (⁄ 32 дюйми) (Shimano HG), 7,1 мм (⁄ 32 дюйми) (SRAM, Shimano IG)
8 швидкостей - 7,3 мм (⁄ 32 дюйми) (Shimano HG), 7,1 мм (⁄ 32 дюйми) (SRAM, Shimano IG)
9 швидкостей - від 6,5 до 7,0 мм (⁄ 4 до ⁄ 32 дюймів) (всі марки)
10 швидкостей - від 6,0 до 7,0 мм (від 4 до 32 дюйма) (Shimano, Campagnolo)
10 швидкостей (вузький) - 5,88 мм (⁄ 32 дюйми) (Campagnolo, KMC)
10 швидкостей (вузький , напрямок) - 5,88 мм (⁄ 32 дюйми) (Shimano CN-5700, CN-6700, CN-7900)
11 швидкостей - від 5,5 до 5,62 мм (⁄ 32 Від до ⁄ 32 дюйми) (Campagnolo, KMC, Shimano CN-9000)
12 швидкостей - 5,3 мм (⁄ 64 дюйми) (SRAM)
Вікібук, «Обслуговування та ремонт велосипедів» містить більш докладну інформацію з цієї теми.
  • Довжина
Нові ланцюги зазвичай бувають стандартної довжини, достатньої більшості застосувань у вертикальних велосипедах. Перед встановленням необхідно видалити відповідну кількість ланок, щоб трансмісія працювала правильно. Штифтові з'єднувальні ланки можна виштовхнути за допомогою пристосування для укорочення ланцюга, а для подовження можна додати додаткові ланки.
У разі шестерень перемикання передач ланцюг зазвичай досить довгий, щоб його можна було перемістити на найбільшу передню ланку ланцюга і найбільшу задню зірочку без заїдання, і не настільки довгий, щоб при перемиканні на найменшу передню ланку ланцюга і найменшу задню зірочку задній перемикач не міг усе провисання. Виконання обох цих вимог можливе лише в тому випадку, якщо задній перемикач сумісний із діапазоном передач, що використовується на велосипеді. Широко визнано недоцільним фактично використовувати комбінації великої/великої та малої/малої шестерень, практика, відома як перехресний ланцюг, через напругу ланцюга та зносу.
У разі одиночної передачі. на швидкісних велосипедах та ступичних коліс довжина ланцюга повинна відповідати відстані між кривошипом та задньою ступицею, а також розмірами передньої ланки ланцюга та задньої зірочки. Ці велосипеди зазвичай мають будь-який механізм для невеликих регулювань, таких як горизонтальні випадання, кінці гусениць або ексцентриковий механізм у задній ступиці або каретка. В крайньому випадку може знадобитися напівланка ланцюга.Вікіпедія
Маркування велосипедного ланцюга

За маркуванням можна визначити всі геометричні параметри ланцюга. Зазвичай параметри записуються в два, а іноді в три рядки. 
Приклад маркування:
 1/2" x 11/128" – 118 links
 Pin length 6,6 mm
Цифри в маркуванні означають:
  • Перша цифра (1/2") – крок, він однаковий у всіх моделей.
  • Друга цифра (11/128") – внутрішня ширина ланки, що заміряється між пластинами внутрішньої ланки. Це значення пов'язане з товщиною зірочок. Природно, що тонкий ланцюг не сяде на широкі зірки. Внутрішня ширина може бути:
    11/128" (2,18 мм) – застосовується для 9-ти, 10-ти швидкісних касет (9, 10, 18, 20, 27 та 30 швидкостей трансмісії);
    3/32" (2,38 мм) - застосовується для 6-ти, 7-ми, 8-ми швидкісних касет (6, 7, 8, 18, 21, 24 швидкостей трансмісії);
    3/16" (4,76 мм) – застарілий стандарт для одношвидкісних велетів;
    1/8" (3,18 мм) – сучасний стандарт для одношвидкісних байків та велосипедів із планетарною втулкою, наприклад: Ditton або Тяжмаш.
  • Третя цифра (118 Links) – кількість ланок.
    Цифра у другому рядку (Pin length 6,6 mm). Довжина піна чи зовнішня ширина. Вибирається залежно від відстані між шестернями касети. Якщо зовнішня ширина більша, ніж ця відстань, то ланцюг не зможе стати на своє місце на зірці, їй заважатиме сусідня шестірня.
    Іноді буває, що вказується параметр "Міцність на розрив", наприклад, 800 кгс. Це означає, що ланцюг може витримати навантаження без розриву до 800 кг.

З яких матеріалів виготовляють велосипедні ланцюги

Характеристики ланцюга, такі як довговічність, вага, міцність, корозійна стійкість залежати від:
  • матеріалу, з якого вона виготовлена,
  • поверхневої термічної та хімічної обробки,
  • від наявності спеціального напилення або покриття.
  • виготовляють всі ланцюги з різних марок сталей.
Визуально та орієнтовно про якість ланцюга можна судити за її кольором. Цепи відносно низького якості мають жовтуватий відлив. Якщо бічні пластини чорного кольору, то це чорнений і воронований метал, що вже краще, але, загалом, то низька якість. Ціпки середнього рівня білі і блискучі - це нікельовані ланцюги. Самі високоякісні мають матовий сірий колір.
Як правильно вибрати велосипедний ланцюг?

Перш за все, подивитись на маркування ланцюга, встановленої на велосипеді і шукайте подібну.

Маркування ланцюгів популярних виробників наведено на зображенні у таблиці нижче. У ланцюгів Campagnolo кількість передач зазначено у назві у явному вигляді.
Виробники визначають якість своїх ланцюгів маркуванням з літерами та цифрами. Чим вище число у маркуванні, тим краще якість. Цепи КМС роблять різного окрасу — найкращі фарбуються в золотий колір. 
В останні роки Shimano виробляли ланцюги наступних типів:
  • Super narrow HG, призначені для установки на велосипеди з касетами на 9-11 зірок,
  • HG (Narrow HG) на старі кассети на 6-8 передач
  • IG (Narrow IG), призначені для касет на 8 та 7 зірок.
  • цепи на одношвидкісні велосипеди
Ланцюги ShimanoКількість передачЛанцюги SRAMКількість передачЛанцюги KMCКількість передач
CN-UG305-7PC-8305-8Zlxx1
CN-UG50PC-850Z5xx
CN-HG407-8PC-870Z6xx
CN-HG50PC-890K7xx
CN-HG71PC-9519K9xx
CN-HG91PC-971XI
CN-IG317-8PC-991Z335-6
CN-IG51PC-991 Hollow pinZ507-8
CN-IG70PC-991 Cross stepZ51
CN-IG90PC-103110Z51RB
CN-HG539PC-1051Z72
CN-HG73PC-1071Z92RB
CN-HG93PC-1091X8-93
CN-7701PC-1091RX8-99
CN-HG54/74/9410PC-113011Z99RB9
CN-HG74/95PC-X1X9-73
CN-M980PC-XX1X9-93
CN-4601 X9L
CN-5600/5701X9SL
CN-6600/6700/6701X10-9310
CN-7800/7900X10L
CN-HG60011X10SL
CN-HG701X11L11
CN-HG900X11SL
CN-6800 
CN-9000

Іноді на найдешевших велосипедах, укомплектованих тріскачками Shimano класу Tourney, також зустрічаються ланцюги UG-30 або UG-50 на 5-7 зірок. Цифровий індекс у маркуванні, наприклад IG-51, говорити про клас ланцюга: чим більше число, тим вона краща і дорожча.

У цифровому індексі мереж SRAM закодована інформація про кількість передач – перша цифра, і про клас ланцюга – друга і третя цифра. Наприклад, PC-991 розрахована на 9 зоряну касету. 91 - клас ланцюга.
Фірма SRAM випускає ланцюги на 11,10, 9, 5-8 передач.
Ціпки для одношвидкісних велосипедів ставляться тільки на них. Не намагайтеся їх поставити на багатошвидкісний велосипед, та вона і не влізе.
Поставити ланцюг, розраховану на менше зірок на касету з великою кількістю зірок не можна. Ширше не поміститися між зірками.
Велоцепи на 7 зірок можна поставити на 7-ми, 6-зіркові кассети, але не можна ставити на одношвидкісні велосипеди.
Розраховану на 8 зірок можна поставити на 8-ми та 7-зіркові кассети.
Цепцю на 9 зірок можна поставити тільки на цю ж касету – на 9 зірок.
Назначені на 10 і 11 зірок у касеті, можна ставити тільки відповідно на 10 і 11 Зоряні кассети. Велоцепи Campagnolo І Shimano на 10 зірок між собою несумісні.
Десятишвидкісні велоцепи KMC та Mavic сумісні з обома стандартами.
Природно, слід враховувати і фінансовий аспект. Фірмова продукція коштує недешево. Проте, сучасні китайські велоцепи, значно дешевші, за якістю не завжди сильно відрізняються від фірмових виробів. Іноді дешевше поміняти кілька китайських ланцюгів, ніж переплачувати за фірмову, тим більше, що більшість з них виробляють все одно в Китаї.
Найбільш популярні дані виробники

  • Shimano - японська компанія, яка перша придумала використовувати сухе мастило в ланцюгах.
  • Compagnolo - італійська фірма, що щільно співпрацює зі спортивними командами з велоспорту, виготовляє якісні, але недешеві елементи.
  • SRAM – американський виробник, який став першопрохідцем у виготовленні замків для ланок.
  • KMC – тайванська компанія, яка зайняла свою нішу вже протягом 30 років, виробляють ланцюги наближені до якості Shimano та SRAM, але за доступними цінами.
  • Wipperman – німецька фірма, славиться своєю якістю та надійністю, а також високою вартістю.
  • Тяжмаш – російський виробник, який виготовляє ланцюги протягом 40 років, відомі своєю підвищеною зносостійкістю. Їхні ланцюги витримують навантаження 1100 кілограм.

Технічне обслуговування

Як краще змастити велосипедний ланцюг - питання, що часто обговорюється серед велосипедистів. Рідкі мастильні матеріали проникають всередину ланок і важко витісняються, але швидко притягають бруд. «Сухі» мастильні матеріали, що часто містять віск або тефлон, переносяться розчинником, що випаровується, і залишаються чистішими при використанні. Основне правило для тривалого терміну служби ланцюга – ніколи не змащувати брудний ланцюг, оскільки абразивні частинки змиваються з роликів. Перед змащуванням ланцюга слід очистити. Ланцюг слід протерти насухо після того, як мастило встигне проникнути у ланки. Альтернативний підхід - дуже часто змінювати (щодо дешевого) ланцюжок; тоді правильний догляд менш важливий. Деякі універсальні велосипеди мають кожухи ланцюга, що повністю закривають, які практично виключають знос ланцюга і технічне обслуговування. На лежачих велосипедах ланцюг часто проходить через труби, щоб запобігти накопиченню бруду та захистити ногу велосипедиста від олії та бруду.

iconЛанцюг, Велосипед, Огляд
Схожі публікації

    Як зняти та встановити колесо на велосипеді?

    Ця стаття розповість про зняття та встановлення передніх та задніх коліс велосипеда....

    Як налаштувати передній та задній перемикач швидкостей на велосипеді?

    Рано чи пізно кожному велосипедисту доводиться проводити регулювання та налаштування переднього та заднього перемикача швидкостей велосипеда. І чим дешевше перекидання, тим частіше. Це відбувається з багатьох причин. Наприклад, розтягується трос, або ж ви вирішили зробити налаштування після заміни...

    Як налаштувати перемикач швидкостей на велосипеді

    Правильне регулювання переднього перемикача - одна з найтонших процедур технічного обслуговування велосипедів, буквально питання міліметрів. Якщо у вас виникли проблеми з перемиканням або ланцюг йде про перемикач, вам не слід йти в магазин, щоб виправити це. З досвідом та терпінням ви можете стати...

    Як зняти і встановити шатуни на велосипеді?

    У даній статті висвітлені основні питання, як зняти шатуни і встановити їх назад. Серед них: шатуни для осі з квадратним перетином два варіанти, шатуни притягнуті гайкою, а також шатуни типу OCTALINK...

    Як замінити касету на велосипеді?

    Як тільки ви проїдете близько 1500 км на велосипеді, прийде час ретельного технічного огляду касети зірочок (обсяг зношування залежатиме від стану ланцюга та місцевості, якою ви подорожуєте: гірською дорогою або шосе). Якщо зубчики у зірок, що часто використовуються, більше схожі на акулі плавники,...
У даній публікації ще немає коментарів. Хочете почати обговорення?

Пошук
Коментарі
Ми в соціальних мережах
Список тегів
Якому велосипеду Ви надаєте перевагу?
Календар
«    Январь 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031