Як визначити ступінь зносу велосипедного ланцюга?



Визначення ступеня зношування ланцюга

У процесі експлуатації велосипеда зношуються всі вузли приводу - ланцюг, касета та система (блок передніх зірочок). Але зношування кожного вузла має свої неповторні особливості.

Касета. Визначити знос зірочок можна формою зубів. Оскільки ланцюг у процесі їзди впливає лише на задню сторону кожного зуба, зношується саме цей бік. На новій зірочці кожен зуб має задню сторону крутішу, ніж передню. У процесі зносу передня сторона залишається без змін, а задня потроху "розплющується" і "з'їдається" ланцюгом, і при цьому стає більш пологою. Зазвичай ресурс касети - близько 10000-15000 км, хоча він залежить від класу устаткування, і зажадав від стилю катання.
Коли зуби сильно зношені, при активному педалюванні ланцюг починає проскакувати, особливо на маленьких зірочках.
Система. Система зношується приблизно так само, як і касета – змінюється форма зубів. При сильному зносі ланцюг починає проскакувати на передніх зірочках. Ресурс системи досить великий, (вона може працювати і 20000-25000 км), але сильно зношений ланцюг загубить його раніше.

Ланцюг. Ланцюг зазвичай служить менше, ніж касета - близько 4000 км. (Знову ж таки, ресурс сильно залежить від умов катання). Зношування ланцюга проявляється в тому, що він "витягується". Тобто якщо покласти поруч ланцюг зі стажем і новий, то при однаковій кількості ланок старий ланцюг буде довшим (звісно, у натягнутому стані).

Зверху – новий ланцюг. Знизу – ланцюг пройшов 1600 км. Видно, що сегменти старого ланцюга дещо довші.

Витягування ланцюга обумовлено не фізичним подовженням її пластин, а зношуванням осей ланок, тобто ланцюг як би розбовтується. Але все одно це призводить до того, що змінюється відстань між ланками, і зрештою з'являється невідповідність між довжиною ланки ланцюга та відстанню між зубами зірочки. Тому сильно зношений ланцюг починає дуже швидко зношувати касету та систему.

В англомовній літературі описаний простий спосіб визначення ступеня зношування ланцюга, придатний для всіх моделей гірських та шосейних велосипедів (крім хіба що зовсім антикварних)

Для визначення зносу треба виміряти довжину 24 сегментів ланцюга. Виміряти можна звичайною лінійкою або рулеткою, не знімаючи ланцюг з велосипеда. У цьому випадку вимірювання проводять на верхній половині ланцюга, коли він трохи натягнутий.

Оскільки один сегмент ланцюга має довжину 1/2 дюйма, довжина 24 сегментів повинна становити 12 дюймів, або один фут, або якщо російською - 304.8 мм.


Вимірювати треба відстань між центрами першої та 25-ї осей.
Результати вимірювання:
  • 304,8 - Новий ланцюг.
  • 304,8-306,4 мм - Ланцюг в нормі.
  • 306,4-307,9 мм - Ланцюг зношений. Якщо її замінити зараз, то спочатку можливі невеликі проблеми через невідповідність кроку нового ланцюга та старих зірочок. Через деякий час ланцюг і зірочки повинні припрацювати один до одного.
  • 307,9 мм або більше - Ланцюг сильно зношений, касета і система- швидше за все, теж. Якщо замінити тільки ланцюг, процес приробітку може затягнутися. Краще поміняти касету та систему разом із ланцюгом.
Можна, звичайно, накатати 10000 км, нічого не роблячи ні з касетою, ні з ланцюгом, ні з системою. Але якщо на зношену касету поставити новий ланцюг, то почнуться проблеми через різний крок ланцюга та касети, і потрібен деякий час на те, щоб вони припрацювали один до одного. А сильно зношена касета і зовсім не буде нормально працювати з новим ланцюгом, так само як зношений ланцюг "з'їсть" нову касету і систему.

Тому перше правило - якщо привід зносився сильно, то міняємо все відразу - касету, ланцюг, систему, а не частинами.

Є думка, що можна, не чекаючи сильного зношування, придбати два або три ланцюги, і міняти їх по колу, через 1000-1500 км. Тоді ланцюги та зірочки будуть зношуватися поступово.

З іншого боку, різні зірочки зношуються по-різному. Звичайно, ваші улюблені зірочки будуть зношуватися швидше, ніж інші, тому про рівномірність зносу в цьому випадку говорити не доводиться.

Якщо велосипед ви катаєтеся тільки двором або парком, і його пробіг вимірюється парою сотень кілометрів в сезон, то очевидно, його знос протягом найближчих десяти років вам не загрожує.

iconРемонт, Обслуговування, Велосипед, Ланцюг, Визначення, Знос
Схожі публікації

    Як замінити касету на велосипеді?

    Як тільки ви проїдете близько 1500 км на велосипеді, прийде час ретельного технічного огляду касети зірочок (обсяг зношування залежатиме від стану ланцюга та місцевості, якою ви подорожуєте: гірською дорогою або шосе). Якщо зубчики у зірок, що часто використовуються, більше схожі на акулі плавники,...

    Як налаштувати передній та задній перемикач швидкостей на велосипеді?

    Рано чи пізно кожному велосипедисту доводиться проводити регулювання та налаштування переднього та заднього перемикача швидкостей велосипеда. І чим дешевше перекидання, тим частіше. Це відбувається з багатьох причин. Наприклад, розтягується трос, або ж ви вирішили зробити налаштування після заміни...

    Як встановити трьох-компонентний (Three-piece crankset) шатун на велосипед?

    У цій статті розглядається процес встановлення шатунів трискладових систем на велосипед. До них відносяться системи з осями, що мають квадратний переріз або шліци стандартів, таких як ISIS Drive та Octalink. Шатуни з'єднують педалі із віссю каретки. Вони впресовуються у вісь і зберігають своє...

    Як зняти та встановити колесо на велосипеді?

    Ця стаття розповість про зняття та встановлення передніх та задніх коліс велосипеда....

    Як налаштувати перемикач швидкостей на велосипеді

    Правильне регулювання переднього перемикача - одна з найтонших процедур технічного обслуговування велосипедів, буквально питання міліметрів. Якщо у вас виникли проблеми з перемиканням або ланцюг йде про перемикач, вам не слід йти в магазин, щоб виправити це. З досвідом та терпінням ви можете стати...
У даній публікації ще немає коментарів. Хочете почати обговорення?

Пошук
Коментарі
Ми в соціальних мережах
Список тегів
Якому велосипеду Ви надаєте перевагу?
Календар
«    Январь 2025    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031